Pomoc psychoterapeutyczna


Czym jest psychoterapia i pomoc psychologiczna

    Wybierając się na spotkanie z psychoterapeutą nierzadko nie mamy pojęcia czego się spodziewać. Wokół pomocy psychologicznej narosło wiele stereotypów. Moim założeniem jest aby osoba trafiająca do gabinetu po raz pierwszy miała przestrzeń na przyjrzenie się w spokoju temu, czego obecnie doświadcza. Na zrozumienie problemu i szukanie sposobów poradzenia sobie przyjdzie czas później. Psychoterapia to nie kolejne zadanie do wykonania - to tak naprawdę poszukanie szczerej odpowiedzi na pytanie "czego potrzebuję".

Pierwsze parę spotkań ma na celu poznanie się, opowiedzenie o trudnościach oraz nakreślenie wspólnie celu i formy wzajemnej współpracy. Po tych paru wstępnych spotkaniach może się okazać, że nazwanie problemu i zatrzymanie się na chwilę pomogło na tyle, że nie ma potrzeby rozpoczynania dalszej psychoterapii. Jest to jedna z możliwości.

Druga jest taka, że decydujemy się na współpracę pogłębiającą problematykę, wymagającą dłuższego czasu - wtedy wspólnie ustalamy zakres, cel, przybliżony czas trwania. Takie ogólne ustalenia nazywamy kontraktem terapeutycznym.

Psychoterapia to szczególny rodzaj spotkania dwojga (czasami grupy) ludzi. Moje doświadczenie i wiedza teoretyczna skłaniają mnie ku patrzeniu na człowieka, jak na kogoś kto intuicyjnie szuka dla siebie sposobów na osiągnięcie równowagi psychicznej i dobrostanu. Niestety, nie na wszystko mamy wpływ i czasami nie radzimy sobie z naszym cierpieniem. Niekiedy czujemy się względnie stabilni, ale mamy przekonanie, że nie korzystamy w pełni ze swojego potencjału. Psychoterapia służy leczeniu i redukcji cierpienia, ale także rozwojowi osobistemu i wzmocnieniu naszej odporności psychicznej.

Psychoterapia często okazuje się fascynującą podróżą po własnym wnętrzu, czy życiu. Psychoterapeuta ma za zadanie pomóc nam tę podróż przebyć uważnie i świadomie.